Pressiteade: President Kersti Kaljulaid külastas Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskust

President Kersti Kaljulaid külastas reedel Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskust (TFTAK), mis vähem kui kuu aega tagasi sõlmis strateegilise partnerluse kokkuleppe maailma juhtiva keemiatööstusettevõtte tütarettevõttega DuPont Ventures.

Keskus asutati 2004. aastal Tehnoloogia Arenduskeskuste programmi raames ning tänaseks on arenduskeskus kasvanud ligi 70-ne töötajaga teadusasutuseks, mis pakud tipptasemel teadusarendusteenust toidu- ja biotehnoloogia ettevõtetele nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasemel. Ettevõttel on maailmatasemel kompetents fermentatsiooniprotsesside tundmises ning pikaajaline kogemus rahvusvahelistes teadus- ja arendusprojektides osalemisel. Seda kinnitavad ka nimekad kliendid, kelle hulka kuuluvad suured rahvusvahelised ettevõtted nagu DowDuPont, Lallemand, Cambrex, Santa Maria, Valio aga ka Eesti ettevõtted nagu Balsnack, Saaremaa Piimatööstus, Estiko Plastar, Premia, Muhu Leib, Värska Vesi, Saare Leib, Gurmeeklubi, Sagro, Siidrikoda, Nopri Meierei ja paljud teised.

TFTAKi nõukogu esimees Aavo Sõrmus märkis: Meil oli au President Kersti Kaljulaidile näidata, et Eestis on ettevõtteid, mis suudavad edukalt võistelda maailma tunnustatud teadusarenduskeskustega ja jõuda tavakliendi staatusest strateegilise partneri staatusesse maailma suurkorporatsioonidega.” Strateegilise partnerluse leping maailma suurima keemiatööstusettevõtte DowDuPont’i tütarettevõtte Microbiome Venture’ga sõlmiti käesoleva aasta märtsis ja selle eesmärk on koostöös välja arendada „uue põlvkonna“ probiootikume.

President ütles pärast kohtumist oma Facebooki lehel: „Huvitav oli vestelda teaduse viimase sõna viljelejatega, kes teevad koostööd paljude Eesti toidutööstustega ja ka välismaiste suurettevõtetega ja mille ligi 70 töötajat arendavad maailma tipptasemel tuleviku toidulauda.“

Kohtumisel tutvustati President Kersti Kaljulaidile kaasaegseid toidutehnoloogia meetodeid, TFTAKis arendatava platvormiga rakuvabrikute disainimiseks ja tehtava teadusarendustööga mikrobioloogilise sünteesi protsessi optimeerimisel. Pikemalt arutleti toidutööstuse innovatsiooni ja inimese mikrobioomi uuringute tulevikuvõimaluste üle. President sai katsetada erinevaid TFTAKi abiga välja töötatud ja alles välja töötamisel toiduaineid. Näiteks veganhakkliha, aga samas ka hapendatud kasemahla ja isegi rohutirtsuküpsiseid.