Mikrobioom ja toitumine

Rafineeritud ja paljutöödeldud toiduainete tootmine ja tarbimine arenenud riikides on vähendanud kordades paljude toidukomponentide sisaldust, mis on vajalikud normaalse mikrobioota arenguks seedetraktis. Kuna mikroobide poolt fermenteeritavate polüsahhariidide (MFP) hulk päevases menüüs on 2-3 korda väiksem soovituslikust (25-35g päevas), siis on tõusev huvi funktsionaalsete toitude vastu, mis aitaksid vähendada põletikku, stimuleeriksid immuunsüsteemi ning leevendaksid krooniliste haiguste kulgu.

Fermenteeritavad polüsahhariidid ei lõhustu inimese ensüümide toimel, kuid need on peamised seedetrakti mikroobikooslust mõjutavad ained ja neid on väga erinevat tüüpi, mida leidub nii taimerakkude kestades kui ka varuainena taimerakkudes. Sellest tulenevalt on oluline osa ka seedetrakti mikroobide koostisel, millistest MFP-st võiks inimene potentsiaalselt kasu saada.

Mikrobioomi analüüs annab infot, kas toidus on piisavas koguses ja tervislikus valikus erinevat tüüpi kiudaineid. Toidu ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus on eestlaste toitumise uuringule tuginedes välja töötanud uue toote – Kiudainesegu, mis koosneb viiest põhilisest erinevat tüüpi kiudainest.