Eesti teadlased kasvatavad Prantsuse gigandile hinnalisi juustubaktereid

Mustamäel, kauni vaatega arenduskeskuse laboris, kasvatakse, testitakse ja võrreldakse baktereid, mis aitavad tulevikus aina kiiremini ja kvaliteetsemalt laagerdada erinevaid juustusorte.
Toidu- ja fermantatsioonitehnoloogia arenduskeskuse (TFTAK) projekti „Paremad piimhappebakterid läbi insenergeneetilise arendamise“ toetati Archimedese programmist 105 000 euroga. Selle eesmärk on luua teatud omadustega piimhappebaktereid, kasutades moodsaid teaduslikke metoodikaid – insenergeneetikat ja bakterite ainevahetuse süvaanalüüsi koos bakterite targa kasvatamise ja metaboolse mudeldamisega.

Kõigepealt peaks selgitama, millega keerulise nimega keskus tegeleb. Olgu öeldud, et TFTAK-is keskendutakse peamiselt piimhappebakterite ja pärmide ainevahetuse uurimisele. Piimhappebakterite kasutamine piimatoodetes ja leivas ning pärmide osa õlles on olulisemad uurimuslikud tulipunktid.

Suur osa eespool mainitud arendustegevusest tehakse lepinguliste töödena rahvusvahelistele ettevõtetele DuPont ja Lallemand. TFTAK-i tugevuseks on oskus sooritada väga detailseid mikroorganismide ainevahetuse uuringuid, kus vaadeldakse tuhandeid biokeemilisi reaktsioone samaaegselt. Kuid samas ei unustata ka seda, et töö tulemus peab olema kiiresti rakendatav.

TFTAK-is on välja töötatud meetodite kompleks, mis võimaldab uurida ja põhjalikult kirjeldada erinevate piimatoodete valmistamise protsessi toorpiimast valmistooteni. See annab võimaluse püstitada ja lahendada piima kvaliteedi ning omadustega seotud probleeme ja piimatoodete tootmisprotsesside uurimise, kontrolli, optimeerimise, arendamise ja stabiilsuse juhtimise ülesandeid uuel tõhusamal viisil.

Loe lähemalt siit